Tvrdím, že pokud se člověk cítí dobře, zvládne cokoliv. Je ve své vlastní síle a je schopen ji naplno využívat.

Dr. Edward Bach pak tvrdil: „Především bychom měli žít stále v dobrém rozpoložení a odhánět všechny deprese a pochybnosti. Je třeba si připomínat, že tohle do naší bytosti nepatří, protože přirozenost lidské duše je radost a štěstí.“

Prožíváme-li  strachy,  pochybnosti, obavy o svůj život či život blízkých, pocity viny, ukřivdění, zlost, hněv apod. Jsme ve své síle? Prožíváme přirozenost naší duše jako je radost a štěstí?

Bezpochyby se občas do pochybností dostaneme, občas prožíváme chmurné chvíle. Jak dlouho je však naše volba! Někdy v tom potřebujeme setrvat a odžít si to. Někdy už při prvním nepříjemném pocitu raději uděláme něco pro zlepšení nálady a někdy si bohužel našeho trápení vůbec nevšimneme. Zaregistrujeme ho až v době, kdy se projeví jinak, výrazněji.

Věnujte pozornost tomu, jak se v průběhu dne cítíte, jaké myšlenky máte. Jak často a jak dlouho na to myslíte.

Nezáleží na tom, co prožíváte, ale jak dlouho to prožíváte.

Přestavte si, že v ruce držíte sklenici vody. Pokud ji držíte chvíli, nic to neudělá, pokud ji však budete držet hodinu či celý den, potom úplně ta stejná sklenice způsobí, že vás bude bolet celá ruka, celé tělo.

Jakmile by nás bolela ruka, sklenici automaticky odložíme. Jakmile máme chmurné myšlenky, často se jich držíme a i nevědomě se dlouho v negativním rozpoložení udržujeme. A pak často, když už je nám lépe, se ještě v hovorech a myšlenkách k negativnímu vracíme a do těchto pocitů se znovu propadáme.

Naší přirozeností je radost a štěstí. Udržujme se raději v radosti. Dělejme, co nás baví.

Tvořme, sportujme, radujme se, dělejme to, co nás udrží v dobré náladě a v dobrém rozpoložení.

Nezáleží na tom, co se nám děje, ale jak na to reagujeme.

Bachovy esence Kutná Hora